Náklady na štúdium vo Švédsku

Je potrebné zdôrazniť, že pre študenta EÚ je štúdium vo Švédsku bezplatné, čiže neplatí žiadne školné. Na druhej strane Švédsko určite nepatrí medzi najlacnejšie krajiny. Nie je výnmkou, že priemerná domácnosť dá za životné náklady (bývanie, strava, doprava) až polovicu rodinného rozpočtu. Vysoké ceny zase kompenzuje vysoká priemerná mzda

Priemerné mesačné náklady na život študenta vo Švédsku sa pohybuje od 750 EUR. Väčšina študentov je schopná si životné náklady pokryť prácou popri štúdiu, pre ktorú slovenskí študenti nepotrebujú žiadne pracovné povolenie. 

Životné náklady vo Švédsku sú rozdielne v závislosti od 2 najdôležitejších faktorov, a to:

  • Životný štandard, na aký si zvyknutý. Osobné potreby sú individuálne a preto náklady na život sa môžu medzi jednotlivými študentami značne líšiť..
  • Mesto, v ktorom žiješ. Ceny potravín, služieb alebo nájmu sa tiež líši podľa toho, v ktorom meste bývaš. Väčšie mestá ako Stockholm alebo Malmö sú drahšie oproti menším mestám.

Mesačné náklady

Strava (2 000 SEK)

Záleží na tom, koľko potravín nakupuješ, či nakupuješ v lacných supermarketoch, a či sa stravuješ v školskej jedálni alebo si varíš doma.

Ubytovanie (2 500 - 4 000 SEK )

Záleží na tom, v akom meste bývaš a tiež na kvalite a vybavení Tvojho bytu.

Doprava (560 SEK)

Ak cestuješ hromadnou dopravou, mesačý lístok sa pohybuje okolo 50 EUR, ale môžeš tiež cestovať iba na bicykli a neplatiť nič.

Telefón/Internet (300 SEK)

Poistenie/zdravotná starostlivosť (300 SEK)

 

Osobná potreba (1 000 SEK)

 
Celkom 6 160 - 8 160 SEK = 660 – 870 EUR
 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.