Systém vzdelania vo Švédsku

Aký je systém vzdelania vo Švédsku?

  • Univerzity a vysoké školy sú vo Švédsku úplne zadarmo. Vzhľadom ku štedrému sociálnemu sú bežné rôzne finančné podpory (na bývanie, dopravu, učebnice), ktoré sa pohybujú rádovo v tisícoch SEK/mesiac.
  • Učitelia sa na vysokých školách bežne oslovujú krstným menom. Tykanie vo švédštine neexistuje, ale keby existovalo, tak by sme im určite aj tykali. :)
  • Veľký dôraz sa kladie na praktickú časť výučby domácu a tímovú prácu. Semester je rozdelený na niekoľko častí, každá časť je ukončená obdobou nášho skúškového obdobia (ale kratšia). Niektoré predmety trvajú celý semester, iné napríklad iba tretinu. Úroveň vysokých škôl vo Švédsku je veľmi vysoká.
 
 

Študijné programy

Bakalár

Magister

PhD

Program bakalár je 3ročné štúdium, ktoré vedie k titulu BA alebo BSc. Toto štúdium Ti poskytne teóriu a prax potrebnú pre okamžitý nástup do zamestnania, či dostatok akademických skúseností, aby si mohol pokračovať v ďalšom stupni vzdelávania.

Program magister je 2ročné štúdium ukončené titulom MA alebo MSc. V prípade švédskych univerzít tento typ programu môže trvať iba jeden rok! Toto štúdium Ti poskytne užšie zameranie v odbore, ktorý si študoval na bakalárskom stupni.

Program PhD je spravidla 4ročné doktorandské štúdium. Toto štúdium je vo Švédsku vo veľkej miere zamerané na výskum, ktorý vyústi do záverečnej dizertačnej práce. Zahŕňa teda výskum, vyučovanie vlastných lekcií, prácu na oddelení školy, zahraničné cesty a podobne. Aj tento typ štúdia je vo Švédsku bezplatný.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.